WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY OLSZTYNIE

Inkluzyjny nurt edukacji szkolnej - z doświadczeniami w przyszłość

WYJĄTKOWE SERCE
Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Olsztynie podsumowało 2 lata swojej działalności. Projekt jest realizowany przez Fundację Modrak.

Edukacja włączająca to koncepcja, która może zmienić dotychczasowe podejście w oświacie. Jej celem jest zwiększenie szans edukacyjnych wszystkich uczniów poprzez zapewnienie im warunków do rozwijania indywidualnych umiejętności oraz włączenia ich do pełnego życia społecznego.

Edukacja włączająca to koncepcja, która może zmienić dotychczasowe podejście w oświacie. Jej celem jest zwiększenie szans edukacyjnych wszystkich uczniów poprzez zapewnienie im warunków do rozwijania indywidualnych umiejętności oraz włączenia ich do pełnego życia społecznego.

Aby realizować to zadanie, 1 lipca 2021 roku powołano pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Olsztynie. W Polsce znajdują się łącznie 23 takie ośrodki. Każdy z nich udziela wsparcia przedszkolom i szkołom ogólnodostępnym w zakresie doskonalenia kompetencji kadry i zapewnienia wszystkim dzieciom i młodzieży możliwości pełnego rozwoju na każdym etapie kształcenia, uwzględniającej ich indywidualne potrzeby i możliwości. Obecnie, po dwóch latach funkcjonowania projektu „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)”, nadszedł czas podsumowań oraz podziękowań. Z tej okazji w Olsztynie zorganizowano konferencję „Inkluzyjny nurt edukacji szkolnej – z doświadczeniami w przyszłość”. „Każdy widzi potencjał w tym, że edukacja włączająca może przynieść mnóstwo dobrego w naszych szkołach, edukacji. I zapewnić edukację wysokiej jakości dla każdego ucznia, na miarę jego potrzeb” – podkreśla Wanda Agnieszka Jabłońska, lider SCWEW Olsztyn. „Edukacja włączająca to jest ten obszar w edukacji publicznej, który tak naprawdę oznacza pochylenie się nad tymi, którzy mogą troszeczkę mniej. Ta konferencja jest dedykowana moim koleżankom i kolegom, by ich lepiej przygotować do tejże misji, która się nazywa, jak już powiedzieliśmy: edukacja włączająca, czyli likwidacja barier” – dodaje Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

W trakcie wydarzenia poruszono wiele istotnych kwestii, które mocno nawiązywały do 2-letnich doświadczeń projektowych. Omawiano między innymi sprawy socjalizacji w sieci i kryzysu zdrowia psychicznego, SCWEW jako systemowe rozwiązanie na rzecz wsparcia przedszkoli i szkół ogólnodostępnych, a także przedstawiono działania olsztyńskiego Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą. Ważnym punktem programu była również dyskusja z uczniami oraz specjalistami o meandrach inkluzji szkolnej i edukacji przyszłości. „Każdy z tych 23 SCWEWów pokazuje, a w zasadzie środowiska, w których te SCWEWy zostały utworzone, pokazuje, że jest to bardzo efektywna i potrzebna forma wsparcia. Nauczyciele są bardzo zainteresowani. Natomiast jest wiele obaw” – przyznaje Agnieszka Pietryka z Ośrodka Rozwoju Edukacji, kierownik projektu SCWEW w Polsce. „Ta konferencja to podsumowanie dwuletniej pracy, współpracy przedstawicieli placówek specjalnych i szkół ogólnodostępnych, ale także innych jednostek, które wspierają szkoły w realizacji zadań związanych z odpowiedzią na potrzeby uczniów, rodziców, nauczycieli” – dodaje Elżbieta Neroj, zastępca dyrektora departamentu wychowania i edukacji włączającej w Ministerstwie Edukacji i Nauki. „ Edukacja włączająca nie kojarzy się tylko z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami, natomiast z osobami, które po prostu spotyka kryzys dnia codziennego. Czyli poczucie osamotnienia, niskiej sprawczości, niskiej motywacji, lęki wszelkiego rodzaju, to dzisiaj kojarzy mi się z edukacją włączającą” – mówi Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna.

Olsztyński SCWEW jako ostatni w Polsce podsumował 2-letnie działania związane z edukacją włączającą. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele szkół i przedszkoli objętych wsparciem, przedstawiciele władz i instytucji oświaty, a także dyrektorzy placówek oświatowych z województwa warmińsko mazurskiego.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014−2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.