WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY OLSZTYNIE

Medialna strona UWM

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
„Wiadomości Uniwersyteckie”, Radio UWM FM, Telewizja Kortowo. Wszechstronność mediów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pozwala nie tylko przybliżyć najważniejsze wydarzenia, ale również rozwijać talenty młodych adeptów dziennikarstwa.

Dziennikarstwo to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Młodzi dziennikarze i wszyscy pasjonaci sztuki dziennikarskiej mają szansę próbować swoich sił w licznych mediach uniwersyteckich. Media te nie tylko informują, uczą i promują, ale również budują archiwum, dzięki któremu historia Uniwersytetu jest profesjonalnie zapisana dla przyszłych pokoleń. „Mamy przepiękne archiwalne nagrania filmowe, mamy zarchiwizowane pewne audycje jeszcze radiowęzłowe, mamy zarchiwizowane wydawnictwa szkół wyższych tworzących Uniwersytet i wszystkie wydawnictwa uniwersyteckie, także naprawdę również my tworzymy historię” - podkreśla Wioletta Ustyjańczuk, kierownik Biura Mediów i Promocji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

„Wiadomości Uniwersyteckie” to bezpłatny miesięcznik, który towarzyszy uniwersytetowi od samego początku. Ukazuje się w nakładzie dwóch tysięcy egzemplarzy. Czytelnikami „Wiadomości Uniwersyteckich” przede wszystkim są pracownicy Uniwersytetu, ale wysyłane są także do radnych Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego, radnych olsztyńskich, do posłów i senatorów. „Przede wszystkim informacje o tym, co dzieje się na naszym Uniwersytecie, wiadomości bieżące, ale też staramy się zamieszczać informacje o naszych osiągnięciach, czyli osiągnięciach naukowych, osiągnięciach sportowych, osiągnięciach kulturalnych. Podajemy również ważne wydarzenia z życia studenckiego, na przykład wybory samorządu studenckiego, czy też oczywiście Kortowiada” - wymienia Lech Kryszałowicz, redaktor naczelny miesięcznika „Wiadomości Uniwersyteckie”.

Radio UWM FM jest nieco młodsze od „Wiadomości Uniwersyteckich”. Wychowuje dziennikarzy radiowych, którzy swoją karierę kontynuują w regionalnych oraz ogólnopolskich rozgłośniach. Na jego antenie możemy usłyszeć audycje muzyczne, sportowe, popularno-naukowe, psychologiczne, kulturalne, a przy ich tworzeniu pracują zarówno studenci, jak i wykładowcy. „Audycji jest mnóstwo i to też charakteryzuje myślę nie tylko nas, ale generalnie rozgłośnie studenckie, że są jednymi z ostatnich miejsc, gdzie na te autorskie audycje się stawia, więc osoba, która przychodzi do nas i chce realizować się na antenie, ma właściwie dowolność. Jeśli dogadamy się oczywiście co do formy, która musi spełniać pewne wymogi i jeśli dana osoba zostanie przeszkolona, to wtedy już działa w danym temacie” - mówi Piotr Szauer, redaktor naczelny Radia UWM FM.

UWM szkoli także przyszłych dziennikarzy telewizyjnych. Wydział Humanistyczny dysponuje pracownią telewizyjną oraz studiem nagrań wyposażonym w profesjonalny sprzęt. Korzysta z niego między innymi studenckie koło „Zoom” przy produkcji programu „Zoom na UWM”, który śledzi najważniejsze wydarzenia na uniwersytecie. Mianem telewizji informacyjnej może się poszczycić Telewizja Kortowo. W tym roku świętuje trzydziestolecie swojego istnienia.